megamenu.kddb

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Kanal 33’te Canlı Yayın Konuğu Oldu

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüRektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Kanal 33’te Fatih Alkar’ın sunduğu “Gündemin Nabzı” programına konuk oldu. 21 Ekim Çarşamba günü Üniversitemiz Onkoloji Hastanesi bahçesinde gerçekleşen canlı yayında Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı farklı konu başlıklarında soruları yanıtlandırdı.

Pandemi ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığının çok erken bir refleksle çalışmalarına başladığını aktaran Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Sağlık Bakanlığımız, Üniversite Hastaneleri de dahil olmak üzere tüm sağlık kurumlarını bu çalışmaya katarak olağanüstü bir maestro görevi üstlendi. Refleksin hızlı olması, bu hastalığın kontrolsüz bir yayılımı olmasını ciddi anlamda sınırladı.” dedi. Sürecin başında Üniversitemizin Sağlık Bakanlığı ile irtibata geçerek kendi laboratuvar, cihaz ve ekipmanlarımızla destek olmak istediğimizi bildirdiğinin altını çizen Rektörümüz Prof. Dr. Çamsarı, “Hemen harekete geçerek, cihaz ve eleman desteği açısından yapılanmaya gittik. Şehir Hastanemizle birlikte salgının en başından beri ciddi rakamlardan oluşan hastalarımıza bakarak, Sağlık Bakanlığımızla birebir ilişki içinde çalışmalarımıza devam ediyoruz." diye konuştu.  

Maske ve mesafenin yanında dezenfeksiyonun ve dezenfektan ürünlerinin çok önemli olduğunun altını çizen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, "Maske, mesafe ve temizlik olarak yapmamız gereken üçlü davranış biçimi, aşı kadar önemli. Bu hassasiyetimizin, rutin hayatımıza yerleşmesi lazım. Kapalı alanlarda, özellikle mesafe ve maske çok önemli. Değdiğimiz, dokunduğumuz yerlerde el dezenfeksiyonu çok önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız dün bir haber verdi. 2 hafta içinde geliştirilen aşının insan üstünde denenmeye başlayacağını söyledi. Zaman vermek yanlış olur ama seri üretimi de kattığımızda 4 ya da 5 ay içinde ciddi bir sonuç alabileceğimizi gösteren bir gösterge.” dedi.

Canlı yayının gerçekleştirildiği Onkoloji Hastanemiz ile ilgili olarak da Fatih Alkar'ın sorularına yanıt veren Prof. Dr. Çamsarı, Hastanemizin yapılmasında büyük emeği olan Ak Parti Mersin Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın çok önemli desteğine değindi. Rektörümüz Prof. Dr.  Çamsarı, “Sayın Lütfi Elvan ile göreve geldiğimden bu yana yakın çalışıyoruz. Buradaki yapılanlarda çok büyük emekleri var. Onkoloji Hastanesi bunların başında geliyor. Bu dosyayı hazırlayıp yanına gittiğimizde, bu hastanenin gerekliliğine inandı ve destek verdi.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, son yıllarda yapılan yatırımlarla sağlık turizmi konusundaki çalışmalara da değindi. Üniversitemizde hasta yakınları için hem Konukevimizin, hem de bağış olarak sunulan 20 odalı hasta yakınları misafirhanemizin hizmet verdiğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Çamsarı, konuşmasında “Göreve ilk geldiğimiz andan itibaren yan dallara çok önem verdik. Şehir Hastanemizin de katkısıyla, şehir dışına yollanan hasta oranımız % 90’a yakın bir şekilde geriledi. Şu anda günde 4 ila 5 bini bulan bir hasta bakımı sayımız var. Ekiplerimiz, kalite ve nitelik olarak çok iyi. Üniversite olarak artık 30 yaşına geldik. Güvenilir bir sağlık merkeziyiz. Uluslararası bir kuruluş tarafından, Türkiye’deki tüm laboratuvarlar incelenip, doğruluk yüzdesine göre verilen “Türkiye’nin en güvenilir Laboratuvarı” unvanına sahibiz.” ifadelerine yer verdi.

Üniversitemizin, Mersin’in en değerli markası olduğunu aktaran Rektörümüz, “Ülkemize katkı sağlamak, en temel konumuz. Mersin Üniversitesi, şehrin gittiği yönü çizen bir kurum. Tüm kurumlarda akademisyen danışmanlarımız var. Şehirde Mersin Üniversitesi’nin olmadığı yer yok. Belediyelerle ve sivil toplum kuruluşları ile devam eden topluma faydalı birçok ortak projemiz var. Mersin ve Mersinliler tarafından “Mersinimizin Gözbebeği” olarak görülen Üniversitemiz; Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Kalkınma Ajansı Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan, ülkemizde üniversiteler de dahil olmak üzere tüm resmi kurumlar arasında “en çok proje uygulayan kurum”. Mersin Üniversitesi ülkesi için var. Halkın içindeyiz. Akademisyenlerimiz sahada. Kolonya, dezenfektan, çikolata, mobilya bile üretiyoruz. Merkez bütçelerimiz çarçur olmadan birçok üretim anlamında atılım yaptık.” dedi.

Üniversitemiz Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezimizin (MEÜSEM) başarılarından da bahseden Rektörümüz Prof. Dr. Çamsarı, uzaktan, online ve örgün eğitimle ilgili konulara da değindi. Prof. Dr. Çamsarı, “Öğrencilerimizle ilgili çok kısa sürede, büyük yatırımlar yaptık. Bunların bir kısmı bağlandı. Bir kısmı da 10–15 gün içinde devreye alınacak. Ve bu sunumlar gittikçe daha kaliteli hale gelecekler. Takdir edersiniz ki, 44 bin öğrenciye online ders vermek kolay değil. Meşakkatli, zor ve pahalı işler bunlar. Devletimizin verdiği destekler yanında bizler de çözümler bulduk. Hem uzaktan eğitimimiz, hem sürekli eğitimimiz, hem de örgün eğitimimiz online olarak gerçekleşmeye başladı. Meslek edindirmeden tutun da, çok çeşitli konularda eğitimimiz devam ediyor. Bu eğitimi alan resmi kurumlar da var. Turizm firmaları, esnaflara ve avukatlara kadar özel kuruluşların da özel istekleri var. Lisansüstü eğitimler de var. Biz bunların tümünde internet aracılığıyla eğitime geçtik. Özellikle Sürekli Eğitim Merkezimizin başarısı dikkat çekti. YÖK Dergisinin Aralık ayındaki sayısında, bu başarımızla ilgili bir makale yayınlanacak.” diye konuştu.

Üniversitemizdeki yatırımlardan da bahseden Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Pandemi bu yatırımlarımızın duyurulması ile ilgili bir sıkıntı yarattı bizim açımızdan. Kültür Merkezimiz anatomik olarak bitti. Çevre düzenlemesi ve kabul işlemleri devam ediyor. Girişimcilik ve Genç Bilim Akademisi dediğimiz 2 ayrı proje çalışmalarına verimli bir şekilde devam ediyor. Denizcilik, bizim ve ülkemiz için çok önemli. Mersin Deniz Ticaret Odası’na teşekkür ediyorum. Çiftlikköy kampüsümüzün kuzey kısmında, Eğitim Fakültemizin üstünde yer alacak, bize bir hibe ile anahtar teslimi Denizcilik Fakültesi binası yapıyor. Temeli atıldı. Denizciliğe çok önem veriyoruz ve desteklemek istiyoruz. Bu konuda uzman birçok hoca getirmek istiyoruz. Fakülte binamızın yaklaşık 1 ya da 1 buçuk yıl içinde tamamlanmasını bekliyoruz. Küçüklü büyüklü yatırımlarımız devam ediyor. Cami inşaatımızın 1 ay içinde bitmesini bekliyoruz. Diş Hekimliği bölümünde, Onkoloji Hastanesi kadar büyük olmasa da mevcut binasının yanına bir hastane kazandırıyoruz. Diş Hekimliği bölümümüz son sürat gelişiyor ve oradan çok umutluyuz.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı yerel işbirliği ve kalkınma konularına da değinerek “Yerel ürünler bizim için çok önemli. Dışarıya büyük yoğunlukta satış yapmadık ama kendi bünyemizde dezenfektan ürünleri üretiyoruz. Akdeniz Belediyesi ile ortak projemiz olan Umut Kooperatifi ile bir işbirliği yaptık. Onların aracılığıyla dezenfektan ürünlerimizin ülkeye dağıtımı yapılacak. Bu tamamlanmış ürünlerde; limon, portakal ve zeytin gibi yerel ürünlerimiz de olacak. Yerelde kalkınmayı teşviği önemsiyoruz. Bu üretimlerimiz artarak devam edecek. Bunun dışında Valiliğimizin önderliğinde Akropark’ı kurduk. Tarımı önceleyen bir Teknopark bu. Tarım anlamında ciddi bir fark yaratacak. Bu kurum, ülkemizde bu konuda tek.” dedi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2020-10-22 11:01:23
  • 976